Ostukorv

ostukorvi lisatud
liivakellade-blogi-meremuuseum

Liivakellad ja nende pikk ajalugu

Liivakellad on ajast aega olnud kasulikud abivahendid aja mõõtmiseks. Selle iidse leiutise ajalugu ulatub tagasi juba 14. sajandisse. Liivakellade kasutamine oli laialt levinud kuni 16. sajandi lõpuni, mil hakati kasutama täpsemaid kellamehhanisme. Tänapäeval on liivakellad pigem dekoratiivsed esemed, kuid neid võib endiselt leida kasutuses nii toiduvalmistamisel kui ka näiteks meditatsiooni ajal.

Millest liivakell koosneb?

Liivakell koosneb kahest klaasist või plastikust anumast, mis on omavahel ühendatud kitsa toruga. Ühes anumas on liiv, mis tilgub teise anuma põhja kindlaksmääratud aja jooksul. Kui liiv on ühest anumast teise jõudnud, võib aja lugemist uuesti alustada. Liivakellade täpne aeg sõltub liiva kogusest, toru läbimõõdust ja kogu seadme kujust. Eriti täpseid liivakelli kasutati kunagi laevadel navigeerimiseks ja astronoomiliste vaatluste tegemiseks.

Liivakellad disainis ja interjööris

Kuigi tänapäeval on liivakellad pigem dekoratiivsed esemed, on nende ajalugu ja tehnoloogia siiski huvitav teada. Liivakellad on inspireerinud ka kunstnikke ja disainereid, kes on loonud neist mitmeid erinevaid disainilahendusi. Liivakell sobib suurepäraselt ka kingituseks spetsiifiliste hobide ja huvidega inimestele, nagu näiteks kokandus või meditatsioon. 

Liivakellad on ajatu disainiga ja sobivad hästi mitmesugustesse interjööridesse, lisades neile ajatut elegantsi ja stiili. Liivakellad on põnev ja ajalooline vahend, mis aitavad mõõta aega juba sajandeid. Need on klassikaline näide mehaaniliste kellade arenguloost ning annavad meile aimu, kuidas inimesed aega enne täpsemate kellamehhanismide leiutamist mõõtsid. 

Liivakell sobib väga hästi disainielemendina mereteemalisse interjööri.

Ilusad liivakellad

Meri ja liivakellad

Mereajalugu on täis lugusid, mis on mõjutanud meie maailma tänaseks päevaks. Laevad on olnud oluline osa sellest ajaloost, olles kaubanduse, reisimise ja sõja lahutamatuks osaks. Üks huvitavamaid seoseid laevadega on aga see, et laevad on olnud liivakellade kasutamise keskmes.

Ilusad liivakellad

Liivakellaga oled kursil

Liivakellad olid olulised navigeerimisvahendid, mis aitasid meremeestel kindlaks teha merereisi pikkuse ja hoida laev õigel kursil. Kuidas liivakellad laevadel kasutusele võeti, ei ole täiesti selge. 

Mõned ajaloolased arvavad, et esimesed liivakellad kasutati Hiinas juba 8. sajandil ning selle seadme kasutamine levis Euroopasse 14. sajandil. Liivakellad olid laevadel hädavajalikud, kuna tol ajal ei olnud veel täpseid kellamehhanisme ning laevade navigeerimine oli suures osas sõltuv ilmast ja looduslikest tingimustest. Liivakellade kasutamine muutis merepiirkondade avastamist ja kaubandust kergemaks, aidates meremeestel arvutada liikumiskiirust ja vältida navigatsioonivigu.

Kuidas hoiustada liivakella?

Kuidas hoida oma liivakella kauakestva ja ilusana?

 • Esiteks, väldi liivakella raputamist või liigutamist, kuna see võib mõjutada liiva kulgemist ning tõsta tolmu liivakella sees. Samuti tuleks vältida liivakella asetamist päikese kätte või kuuma kohta, nagu saun ja vannituba, kus tekib kondenseeruv aur, mis võib põhjustada liiva kinnikleepumist. 
 • Teiseks, puhasta liivakella regulaarselt pehme lapiga, et eemaldada tolmu ja mustust. Väldi liiva kokkupuudet veega, sest see võib kahjustada liiva kvaliteeti ning tekitada korrosiooni metallist osadele.
 • Kolmandaks, kui soovid liivakella transportida, siis kindlasti paki see hoolikalt ja ohutult, et vältida purunemist või kahjustumist.
VALENCIA puidust liivakell

Autentne ja askuslik VALENCIA

Kas teadsid, et liivakella täpsus sõltub liiva kvaliteedist? Liivaterade suurus ja ühtlus võivad liivakella täpsust mõjutada. Kõrgekvaliteetsed liivakellad kasutavad hoolikalt valitud ja sõelutud liiva, et tagada järjepidevat ajastust.

VALENCIA liivakell on selle täiuslik esindus. Selle unikaalne disain ja soe värv muudavad selle unikaalseks esemeks, mis toob erilist varjundit ruumi kujundusse. See pole mitte ainult ajamõõtur, vaid ka ajatu lisand sinu kodu dekoorile.

ANTWERP messingist liivakell

Maitsekas ja hiilgav ANTWERP

Liivakellasid kasutati ka karistusvahendina! Keskajal kasutati liivakellasid kriminaalkaristuse vormina. Karistataval isikul tuli pöörata liivakell ümber ja oodata, kuni liiv oli läbi voolanud, enne kui ta karistusest vabastati.

Liivakell, oma ajatu disainiga, on sellest ajast palju edasi liikunud ja on nüüd populaarne dekoratiivesemena kaasaegsetes interjöörides. Liivakella messingist raamistus lisab igale ruumile luksuse ja elegantsi puudutuse. ANTWERP liivakell on klassikaline ese, mis kunagi moest ei lähe.

5 põnevat fakti liivakellade kohta

 1. Suurim liivakell on loodud Jaapanis. Selle kõrgus on 5,2 meetrit ja see kaalub 2,5 tonni. 1991. aastal ehitatud hiiglaslik liivakell pööratakse ümber iga 31. detsembri keskööl ning selle täisring võtab aega täpselt 365 päeva. Väikseim liivakell, mida on teada, on vaid 1,4 millimeetri kõrgune. See on tehtud klaasist ja seda saab kasutada vaid mikroskoobi all.
 2. Liivakellad asendasid vesikellasid, kuna need ei valgunud äkiliste liigutuste korral maha ega aurustu. Vesikellad kondenseerusid ja külmusid teatud temperatuuridel, selle tõttu sobis liiv paremini.
 3. Liivakellade esimestel versioonidel olid ülemine ja alumine osa, mille vahel ei olnud kitsast klaasist ühendust, vaid need ühendati omavahel nööri ja vaha abil.
 4. Keskajal kasutati liivakelli koolides ja ülikoolides, et hoida tunde täpselt ajastatuna. Õpilastel oli lubatud minna vaid siis, kui liivakell oli täielikult tühjaks voolanud.
 5. Liivakellade valmistamiseks on kasutatud ka teisi materjale peale liiva, näiteks soola, suhkrut ja riisi. Sageli on kasutuses ka kivitolm, marmoritolm, ränidioksiid või peened klaashelmed. Terad voolavad paremini, kui need on täiesti ümmargused, seega välditakse nurgelisi teri.

VÕTA ÜHENDUST

  Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

  salvesta eelistused loe rohkem