Ostukorv

ostukorvi lisatud

Mereteemalised kingitused, meremood ja ütlused

Ahoi, merekaru ja kõik ülejäänud suured ja väikesed mere-fännid! Teeme kõigepealt ühe asja selgeks, kes täpsemalt see merekaru ikkagi on ja millised mereteemalised kingitused sobiksid just talle?

Ei ole see pruunkaru, kellele mõnikord Läänemeres suplemas meeldib käia, vaid üks kogenud ja laineid murdnud vapper meremees. Teate küll, mis pähe tuleb: pruunikas jume ja päikese poolt pleegitatud soeng, seljas sini-valge triibuline särk ja peas meremehe müts, suus tossamas üks korralik piip. Vot selline ongi üks merekaru!

Inglise keeles aga kutsutakse sellist sorti meremehi hoopis seadog, ehk merekoer;  jääme meie pigem ikka merekaru juurde.

Rannarahvas ja meremoe populaarsus

Eks eestlane ole ju läbi aegade olnud rannarahvas. Meie esivanemad juba kord asustasid kõik mereäärse maa ja tundsid tänulikkust lainetest saadavast toidukraamist. Kuidagi on jäänud aga nii, et meri on siiani pea iga eestlase südames. Ja mitte ainult eestlaste, kogu maailmas levivad mereteemaliste kingituste populaarsus ja aina rohkem korraldatakse igasuguseid vahvaid mereteemalisi üritusi.

Tegelikult on ju meri üks sügav ja päris saladuslik koht. Ei tea me ju üldsegi, mis (ja kes!) seal merepõhjas peitub ja kuidas see elu ikkagi täpselt sügavustes käib. Võib-olla just oma salapärasuse tõttu on mered ja ookeanid nii põnevad ja haaravad. 

Lisaks kingitustele ja üritustele on meri ka oma jälje jätnud moemajadesse – just see sama sini-valge triibuline merekaru särk on moes inspiratsiooniks läbi aegade. Nagu paljudel tänapäeva trendidel, on ka merestiili taga sõjaline mõju. 

Esimest armastust meremoe vastu võib otsida 19. sajandi keskpaigast Inglismaalt, kuninganna Victoria ajast. Sellel ajastul laiendas Briti impeerium oma võimu üle kogu maailma ja Briti kuninglik merevägi mängis võtmerolli impeeriumi tugevdamisel ja  maailmavõimuks pürgimisel.

Sellisena sai mereväest rahvusliku võimu sümbol ja sellega koos olid mereväe vormirõivad vapruse ja lojaalsuse märgiks. Seetõttu on ka teada tuntud fakt, et merekarud on just eriti vaprad.

Armastuse meremoe vastu pani käima ei keegi muu kui kuninganna Victoria ise, kui ta lasi 1846. aastal teha miniatuurse meremeheülikonna oma pojale Albertile. 

Ei läinud kaua aega, et kõigil tähtsamatel tegelastel oleks seljas kaunid mereteemalised riided ning meremood muutus kiiresti jõukuse ja staatuse märgiks.

Loomulikult ei olnud aga inglased ainsad, kes meremoe sünnile kaasa aitasid. Sini-valge triibuline meremehe särk on aga hoopis pärit Prantsusmaalt.

Algselt Bretagne’i kaluritele kantud la marinère, nagu seda nimetatakse, võeti ametlikult kasutusele Prantsuse mereväe vormiriietuse osana 1858. aastal. Pärimuse kohaselt pidi 21 triipu särgil tähistama Bonaparte’i võite. 

Tänapäeva moodi aga jõudis mereteema tänu Coco Chanelile, kes peale Prantsuse rannikul puhkamist lisas sini-valge triibulise mustri oma kollektsiooni. Tollal oli see aga üpriski riskantne samm, sest meremoodi seostati vaid meesterõivastega.

Merekaru mereteemalised kingitused

Kas tunned mõnda ehtsat merekaru ja tahaksid talle üht vahvat mereteemalist kinki teha? Üldse häid mõtteid pähe ei tule, sest ometi uut paati ju kinkima ei hakka?

Ära üldse muretse, meil jagub mereteemalisi kingitusi nii vanadele kaptenitele, agaratele kalameestele, väikesetele purjetajatele ja niisama mere-entusiastidele – igaühele miskit vahvat.

Ühele õigele kaptenile kulub ikka marjaks ära kohvikruus

Kapteni sõna peab kuulama ja tema käsku täitma; nii kuis kapten ütleb, nõnda teed! See on merekaru seadus.

Iga kapten tunneb rõõmu sellest kruusist oma hommikukohvi juues, isegi kui too päev merele ei satu, on ka kodus teada, kelle sõna maksab. 

Mõned mereteemalised kingitused sobivad nagu kala pihku, seekord siis pihus aga kapteni enda kruus. Proovi vaid sellest ise miskit jooma hakata, õige kapten tunneb juba kaugelt oma kruusi ära.

Mereteemalised kingitused - kapteni kruus

Merekaru ei ole õige meremees sini-valgete sokkideta

Mereteemalised kingitused: meremehe sokid

Merel tuleb ikka ette, et jalad saab märjaks, kui laine ootamatult üle laevaserva ronib. Nõnda kulub igal meremehel kuiv paar sokke alati marjaks ära.

Eriti hästi sobivad just need sini-valge triibulised sokid, mis meremehe tuju kindlasti rõõmsaks teevad.

Kui tead mõnda meremeest või vähemalt sama toimekat selli nagu mõni madrus, siis need sokid on eriti muhe viis teda üllatada.

Vot sellised mereteemalised kingitused toovad naeru näole kui midagi nii toredat kingipakki poetatakse. Ja kui su merekaru saab veel mitu paari kingiks, saab ta kanda neid lausa vaheldumisi – ainult triibulised, ainult särkidega või vaheldumisi!

Kalamees kindlasti rõõmustaks, kui kostitad teda ühe korraliku kalalandiga

Kalalante läheb alati vaja ja ei ole kalameest, kes rõõmu ei tunneks ühest uuest ja ilusast kalalandist.

See imeilus sinine lant on sobilik suure trofee- haugi püüdmiseks. Imelihtne viis üllatada oma kalameest.

Kas teadsid, et süvamere kalapüük algas juba 15. sajandil? Aurumootorite tulekuga hoogustus aga see veelgi ja võimsad mootorid suutsid raskemaid ja suuremaid võrke mööda merd vedada.

Kui aga otsid oma merekarule kerget ajaviidet, läheb üks korralik lant alati kaubaks. Ehk saab pärast ka haugikotlette!

Kalalant haugi püüdmiseks - merekarule

Väikese tõusva purjesportlase silmad pistavad särama kui talle just selle pusa viid

Laste pusa - mereteemalised kingitused

Eks me kõik tea, et mõnikord on meretuul päris jahe, isegi suvel!

Iga väikse merelkäija kapis peaks olema üks korralik soe pusa ja mis sobiks paremini, kui pusa, millel on purjeka pilt.

Nõnda ei saa merel külma ja saab merel seilata julgelt, kasvõi kapuuts peas.

Mereteemalised kingitused vanust ei küsi, vali ainult välja milline täpselt sulle sobib.

Pisikese mere-entusiasti kollektsioonist on puudu just see pehme kalapadi

On ju selge, et iga päev muidugi merele ei jõua, aga õhtul voodisse pugedes saab kalapadja ikka kaissu võtta.

Imeilusad mereteemalised padjad sobivad ka meremehe kodu kaunistama ja päevi merel meelde tuletama.

Kui särje pildiga padi pole just lemmik, siis leiab suure valiku teiste mereloomadega patju siit: https://meremuuseum.100kingitust.ee/tootekategooria/kodu/kalapadjad/

Kalapadi Särg
Laevamudelid_Aron Urb - mereteemalised kingitused

Merekaru mereteemalised ütlused ja uskumused

Igale mere-fännile kingitus leitud, siis tuleb miskit leida ka hingele. Nõnda oleme kokku otsinud lemmikumad ütlused mere kohta, mis kohe laineid murdma kutsuvad ja ka meremeeste põnevaimad uskumused.

“Rahulik meri ei teinud kunagi vilunud meremeest.”  Franklin D. Roosevelt

See Ameerika presidendi Roosevelti kuulus tsitaat annab mõista, et kui kõik läheb hästi ja vastavalt plaanile, pole vaja palju oskusi. Ja vastupidi, kui juhtub asju, mis panevad meie oskused proovile, paneb see meid rohkem pingutama ja rohkem saavutama.

“Ma tean, et soolane vesi on ravim kõige vastu: olgu see siis higi, pisarad või meri.” – Karen Blixen

Blixeni tsitaat annab mõista, et läbi soolase vee leiab lahenduse igale murele. Higi läbi raske töö, pisarad nutust ja meri, mille mõistmine jääb lugeja enda otsustada. Meri võib olla kui koht kus mõtteid mõlgutada või kuhu põgeneda. Merekaru ausõna!

Kuna meremehed peavad merel tihti käima ka ohtlike ilmaoludega on meremeestel väljakujunenud oma kindlad uskumused ja tavad, mida laeval tuleb kindlasti järgida. Neist tuntumad on: 

  1. Laeva peale asutakse parema jalaga, see toob õnne ja turvalisust.
  2. Laeva nime ei vahetada, see toob kaasa ebaõnne ja kurja. Tihtipeale meremehed pelgavad ja väldivad laevu, mille nime on vahetatud.
  3. Õige meremees on kajakate ja muude merelindudega sõber, kuna uskumus on, et surnud meremehe hing tuleb tagasi merelinnuna! 
  4. Laeval vilistada ei tohi. Vilistamine kisub üles tuule ja mere ning kutsub tormi välja.
  5. Enne sadamast lahkumist visatakse münt või kaks merre. Seda peetakse väikeseks kingituseks Neptuunile (merejumal) turvalise reisi eest.

Ütlused loetud ja meremeeste reeglid selged, näeme pardal!

VÕTA ÜHENDUST

    Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

    salvesta eelistused loe rohkem